ساخت سازه های پارچه ای

همه چیز درباره ی سازه های چادری و کاربردهای آن

ساخت سازه های چادری
بنابراین این خاصیت های موجود در این سازه موجب شد که امروزه نیز با پروا به این که این سازه ها انواع مختلفی دارند به موقعیت ها و مکان های گوناگون به شکل های گوناگونی بهره‌گیری شود.در ادامه می خواهیم بدانیم که چه مراحلی در ساخت سازه های چادری به پیشه می رود و در واقع می نا گفت که تسریع در انجام پروژه مایه شده است که باره پروا طراحان و مهندسین در ساخت و ساز بناها پیمان بگیرد.قبل از این که بخواهیم بدانیم که مراحل ساخت سازه های چادری چیست بهتر است با خاصیت های این بنا بیش تر توجه داشته باشیم.یکی از این ویژگی ها همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم مربوط به این است که این سازه ریشه ی تاریخی دارد و باستانی می باشد. و به راستی آزمون خود را در شرایط مشکل بعد دیتا است.

 

همانطور که در عشایر ایران نیز هم چنان از نوع کهنه تر آن بهره‌گیری می شود این بنا با پروا به موادی که در ساخت آن به کار رفته است بسیار در برابر تنگنا نیروی بیرونی مشابه باد و باران و ظوفان مقاومت دارد.مواد سازنده ی این گونه سازه از الیاف،پلیمر،،کامپوزیت و… ساخته شده است که با به کارگیری ترکیبی از علوم مکانیک ،معماری و فیزیک در دسترس طراحان پیمان گرفته است.به طور کلی ساختار سازه های چادری از سه تقسیم اصلی تشکیل شده است که ستون‌ها یا تیرهارموجب شده اند که این پوسته و یا غشاء روی کار با ثبات و مقاومت ایستادگی کند. بنابراین غشاء و یا پوسته ی پارچه مشابه و ستون و کمان ها از اجزای اصلی این بنا می باشند. سیم‌ و کابل ها به به اتفاق سقف ساخته شده است.همه ی این موارد با مترقی ترین و با کیفیت ترین مصالح و مواد باره استفاده پیمان گرفته وبه طور کلی ساخت این سازه ها باید به نوع ای باشد که برای حفظ استوار در پرتو وزش باد و یا طوفان های شدید ، دچار گزند نشده و هم چنین سازه های پارچه ای نیز باید دارای انحنای مضاعف بوده و از از نرمش پذیری فوقانی برخوردار باشند.

 

به طور کلی علاوه بر این گونه شناخت مواد و مصالح به پیشه رفته شده در ساختار سازه های چادری باید توسط یک تیم حرفه ای و منهدسان و طراحان معرفی و حاضر ی تاسیس شوند عوامل دیگری نیز فارغ از بحث فرآوری لازم است که برسی شود و آن هم طراحی و ساخت می باشد. در این زمینه نیز کارآزمودگان باید موارد پایین را در مراحل ساخت سازه های چادری در نظر بگیرند.


اولین قدم این است که برای ساخت این بنا باید موقعیتی که پروژه در حال شکل گیری می باشد را برسی کنند و شرایط منطقه ی ساخت بنا را باره ارزیابی پیمان دهند. و بعد از نقشه برداری از محل نصب مدل و الگوی پسندیده ساخت آن را بر پایه نقشه حاضر سازی بکنند. همانطور که می دانید ساره های چادری حائز سه مدل مخروطی،کششی و زین اسبی می باشد.بنابراین لازم است که پس از رسیدگی موقعیت و مکان ساخت بنا مدل باره احتیاج این سازه را انتخاب کرده و بر پایه آن الگو برداری کنند. پس از گزینش فرکم و شکل سازه ی باره عقیده و پسندیده با محیط تاسیس پروژه لازم است که جهت قراردادن پایه ها و قوس ها و دیرک ها صفحه گذاری بکنند.پس از مونتاژ کردن سازه در محیطی که لازم اسن نصب شود پوشش روی صفحه های مونتاژ شده نصب و راه اندازی می شود.نحوه ی حاضر سازی پارچه نیز جزء مواردی که است که کسانی که این سازه ها را نصب می کنند باید به آن توجه داشته باشند.به عنوان نمونه پارچه های پی‌وی‌سی از جمله پارچه هایی است که در مقابل آلودگی و ذرات گرد و غبار به تو پیرامون بازداری به عمل می آورد و علاوه بر این قابلیت خویش تمیز کنندگی دارند در روبرو اثیر و اشعه ی مضر ماورا ء بنفش نیز تغییر ناپذیر می باشند.

 

بنابراین در ساخت و ساز هر بنایی برگزیدن و دقت نظر در موارد برپایی دهنده ی آن و استفاده از محصولات با کیفیت و با توجه به تکنولوژی و تکنولوژی روز می تواند در کیفیت عمل سازه و مقاوم بودن آن در طی شرایط آب و هوایی گوناگون و طی سنه های متمادی تاثیرگذار باشد. بنابراین تا به این تقدیر متوجه شدیم که مراحل ساخت و نصب این سازه ها پیشه سخت و پیچیده ای نمی باشد و یک پروژه را با همگی احتیاج هایی که دارد به آسانی و در مدت موعد کوتاهی به نسبت به کارگیری سازه های فولادی و مواد آهنی به انجام می رساند.بنابراین ساخت و نصب این بناها نیزباید بدست تیم آموزش دیده و کارآزموده انجام پذیر باشد. و برای ساخت آن باید همه ی نکاتی که برای ساخت یک بنا الزامی می باشد را در عقیده بگیرند. به عنوان نمونه بلندی سقف گرد متعلق به موارد می باشد . به طور کلی طراحی این بناها نیازمند دقت عقیده به جزئیات می باشد.به عنوان نمونه هدایت شدن آب باران و یا برف نوع طراحی سقف اهمیت زیادی دارد.

 

همانطور که اشاره کردیم معمولا لبه ی این سازه ها به شکل مقعر و تیز ساخته می شود. چه بسا گمان شود که این مسئله مایه جمع شدن آب باران شده و شدنی است دشوار برپایی کند. پس رعایت کردن این نکات بر پایه برسی های مهندسی سپریدن شده باید به گونه ای باشد که کل ی این جزئیات در ساخت سازه های چادری لحاظ شده و سپس وارد مرحله نصب و راه اندازی برسد که آن هم نیازمند تخصص و چیرگی مخصوص به خویش است که لازم است از تیم چیره دست کاربرد شود.

 

ساخت سازه ای چادری


irantent

10 Blog posts

Comments